U vremenu u kojem živimo, mentalno zdravlje je u prvom planu, o njemu puno pričamo ali ga ne doživljavamo na pravi način. Mentalno zdravlje nije odsustvo bolesti, nego je sve ono što mi živimo.
Savjetovalište „Vehabović – Rudež“ sutra organizuje okrugli sto o temi: „Položaj žene u modernom društvu“ i promociju Vodiča za poštovanje sebe i drugih, „Ženoteka – Žena sam i vrijedim“, autorice mr. sci. Nermine Vehabović Rudež.
„Moja profesionalna zadaća je bila da posmatram, opserviram i napravila sam „Vodič za građenje samopoštovanja i poštovanja prema drugima“. Vodič je namijenjen ženama ali i roditeljima sa uputstvima kako napraviti jedan dobar odnos prema sebi kao ženi i odnos muškarca prema ženi.
Učešće u radu okruglog stola uzet će žene stručnjaci iz različitih sfera života, doktorice, psihologinje, rediteljke, žene su to koje su se ostvarile u profesionalnom smislu i rade sa drugim ženama. Sutra razgovaramo o položaju žene u društvu, o svemu sa čime se žene susreću svakodnevno i šta uraditi da pomognemo unapređenju položaja žene u društvu. Činjenica je tačna i porazna, da u ovom vremenu malo kaskamo sa odnosom prema ženi – prvo odnosom žene prema samoj sebi, a onda i odnosom muškaraca prema ženi.“, kaže nam Vehabović-Rudež, psiholog psihoterapeut.
„Gotovo pa uvijek aktiviramo se kao ljudi, tek kad se nešto desi !“, kaže psihologinja komentarišući dešavanja u Srbiji i nastavlja: „ Sve što radimo i na čemu potenciramo mi iz struke jeste – prevencija! Moramo „otvarati prozore u svojim glavama“, da ljudi malo drugačije pogledaju na odnos prema sebi i prema drugima, a ovo što se desilo je vrh ledenog brijega onog što mi u praksi vidimo, mi vidimo puno djece koja „pate“. Tu mislim na emotivnu patnju jer djeca nisu povezana sa sobom, sa vršnjacima , sa porodicom, djeca su izložena vršnjačkom pritisku i nasilju, vidimo konfuzne roditelje koji su se izgubili u svojim ulogama. Roditelji znanje dobivaju preko interneta i društvenih mreža – što je strašno!! Mišljenja sam da se definitivno moramo baviti roditeljstvom, zadovoljni roditelji zadovoljno dijete, dobri porodični odnosi su dobra platforma za prevenciju različitih poteškoća. Pa i ako se desi neka poteškoća, djete čeka porodica, podrška i razumijevanje. Generalno, mentalno zdravlje je sve ovo što nas okružuje da pravimo boljim, djeca prate šta mi radimo, ako imaju model da sila prolazi, da su siledžije nekažnjene, da kriminal „prolazi“, pomisle da mogu uraditi šta žele. Želim istaći, oni koji vrše krivična djela nisu sretni ljudi. Svako od nas ima svoju ulogu u društvu, porodici, a mi profesinalci potenciramo prevenciju.Važna je uloga medija, društvenih mreža, ako treba djeovati i preko njih, ako ih mladi prate, na bilo koji način, ali djelovati , stalno i stručno. Radimo preventivno u skladu sa vremenom !“, zaključuje mr.sci.Nermina Vehabović Rudež
Mirha Ganić