U službenoj posjeti gradu Šapcu danas su boravili gradonačelnica Amra Babić i predsjedavajući Gradskog vijeća Bajro Fejzić. Ovom prilikom u razgovorima sa gradonačelnikom grada Šapca, Nebojšom Zelenovićem i predsjednikom Skupštine Grada Nemanjom Pajićem i njihovim saradnicima razgovarano je o nastavku saradnje u oblasti apliciranja projekata prekogranične saradnje Bosne i Hercegovine i Srbije, te saradnje u zajedničkom apliciranju prema projektima Evropske unije.
Sastanku je prethodilo održavanje međunarodne prijateljske utakmice izmedju RK “Metaloplastika” Šabac i RK “Bosna Vispak” Visoko koja je završena rezultatom 27:30 u korist gostiju.
Grad Visoko i Grad Šabac su potpisali Sporazum o saradnji 26.11.2019.godine kojim uspostavljaju poslovno tehničku saradnju u okviru svojih nadležnosti. Saradnja dva grada između ostalog obuhvata stratešku saradnju u prenošenju znanja i tehnologija, zajedničkom planiranju i izvođenju donatorskih projekata u zemlji i inostranstvu sa naglaskom na aktivnu politiku zapošljavanja, usavršavanja i osposobljavanja razvojnih trening centara i inkubatora, a s ciljem ekonomskog rasta i razvoja jedinica lokalne samouprave.
Nakon potpisivanja protokola ova dva grada su zajedno aplicirala na regionalni projekat WBF (Fond za zapadni Balkan). Regionalna saradnja ostaje jedan od glavnih izazova za zapadni Balkan, posebno uzimajući u obzir njegovu sposobnost pozitivnog utjecaja na regionalnu stabilnost i donošenje različitih praktičnih koristi za svoje građane i društva. U okviru navedenog, Grad Visoko, Grad Šabac i Grad Peja su aplicirali na projekat čiji je fokus prenos znanja iz područja hortikulture -uzgoj jagoda, ruža i gljiva.
Također, Grad Visoko i Grad Šabac rade na pripremi aplikacije na Instrument za pretpristupnu pomoć – IPA II koji je osmišljen tako da stvori jedinstveni okvir, te da pod zajedničkim instrumentom zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima olakša prelazak iz jednog statusa u drugi. Ova dva grada će aplicirati projektom prekvalifikacije radne snage. Prekvalifikacija je ključna stavka smanjenja nezaposlenosti, te ona pokreće nove trendove u zapošljavanju jer ovim procesom osobe mogu se lakše osposobiti kroz prihvatljivo vremensko razdoblje za neko od zanimanja za koje postoji potreba na tržištu rada.
opširnije na visoko.gov.ba