Nekako s’ buđenjem ranog proljeća ili proljetnim toplim udarom zvanim “džemre u zemlju(5. mart)” nastavlja se sklapanje finansijske konstrukcije za obnovu mosta bez imena. Postoji projekat i revizija projekta, tako da načelnica Amra Babić sa “LER ekipom” pokušava sanirati jedan od ulaza u srce čaršije.
Skoro je sigurno da će u fazama tokom 2019./20. godine, betonski most zasjati novim sjajem.
Most bez imena, kada uroni u mrak, izranjavan maljem prošlog vremena, započne priče ljubavne. Most priča, a žubor rijeke prenosi sjećanja na sastanke iznad lukova mosta.
Most koji čeka rekonstrukciju po nekim procjenama u fazama tešku milion maraka.
Nakon popravki 1945. i 1974. Godine bliži se vrijeme da zasija u punom sjaju i dobije neko lijepo ime.
BETONSKI baš i nije neko. Lukove i kule načelo je vrijeme, kamioni, autobusi… Malter otpada, pukotine su sve evidentnije.
Nedovršenih priča je mnogo. U desnom gornjem uglu je kućića za naplatu maltarine. Davna vremena kada se ulaz u grad naplaćivao za trgovce koji su stizali zaprežnim kolima punim robe. Sitna nadoknada za eventualna oštećenja i prljanje ulica.
Druga maltarina se naplaćivala u Dubočcu. Pravoslavna crkva je bio rejon za naplatu maltarine iz pravca Kiseljaka.
Tako kažu mlađi zapisničari visočkog vremena. Sa tavana skinute arhive, nekad otkriju lijepe podatke o prošlosti.
Kažu stariji Visočani da je izgradnja trajala od 1924. do 1928. godine. Datum kada je most “progledao”, po mnogima je 20. juli, ali možda ga neko i ospori.
Imali smo i tada predstavnike vlasti koji su obećavali narodu sve i svašta pa i mostove. Ako su maltari bili iz porodica Dervišbegović i Novokmet, možda su Spahe obećavale most u zamjenu za glasove.
Adam Til je projektovao i vodio građevinske radove izvođene u vakat Kraljevine SHS.
Most troši desetu deceniju postojanja, a mostovi u Lozniku i Liješevi vjerovatno će prije planirane sanacije doći na red.
Ovu i niz lijepih vijesti koji slijede saznali smo iz emisije “Viša Visočka” autorice Mirhe Ganić koja je nedavno razgovarala sa načelnicom Amrom Babić.