Načelnica Babić i njeno kreativno jezgro sposobnih i stručnih savjetnika od starta svog mandata se upustila u jako složenu problematiku u kojoj su na jednoj strani bili stanovnici kojima je neko godinama pričao da će ih uvođenje sistema u vodosnabdijevanje koštati, a na drugoj strani otpor administracije koja je po navici lijena i koja se nikad nije otimala za takvu vrstu posla.
Jako malo dokumentovanih vodoistražnih radova, nepostajanje institucija, organizacija…
Ni Općina ni JKP „Visočica“ nisu bili adrese koje bi bile zainteresirane da šire postojeći vodovodni sistem i da prave taj sistem boljim, niti da imaju svu dokumentaciju od 1945. na ovamo o vodoistražnim radovima.
Za manje od tri godine urađena je većina vodoistražnih radova. Urađeni su projekti vodoistražnih radova koji su dokazali da imamo potrebne količine vode koje garantuju proširenja sistema.
Politička volja uz nekolicinu kočničara u globalu je postojala. Stigla su i sredstva. Iluzorno je bilo pričati da se ovako zahtjevan projekat može isfinansirati iz nekih drugih sredstava osim iz kreditnih.
U pregovorima sa Evropskom finansijskom institucijom EBRD osigurano je devet miliona maraka, bukvalno kao pozajmica. Ako vam neko na 18 godina daje devet miliona sa jedan posto kamate, onda je to pozajmica.
I bez kreditnih sredstava, uštede na postojećem sistemu koji je isčupan iz neviđenog javašluka i rada bez kontrole potrošnje, sa masom paušalaca neplatiša, u bližoj budućnosti vodu bi donijele Čekrekčijama, Kula Banjeru…
Glavno izvorište “Vrutak” pitkom vodom je krajem 2017. godine prvo počastilo naselje Čekrekčije.
Vrijedi se podsjetiti momenta kada su se snovi o vodi za sve stanovnike općine Visoko počeli pretvarati u javu, NAŠ ŽIVOT I REALNOST.