SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA BiH: 28. april – „Svjetski dan zaštite na radu“

Zaštita na radu je pravo radnika koje proističe iz međunarodnih konvencija, Ustava, zakonskih i podzakonskih propisa. Tek u uslovima pandemije virusa COVID-19 vidimo značaj zaštite zdravlja radnika koji su na prvoj liniji odbrane od ovog virusa.

Tokom ove vanredne situacije radnici savjesno i odgovorno obavljaju svoje zadatke ne štedeći svoje zdravlje i zdravlje svojih porodica. Pandemija COVID-19 je pokazala koliko su bitne mjere zaštite,  naročito radnika  zaposlenih u zdravstvu, trgovini,  policiji, proizvodnji, medijima, ali i svih drugih  koji su direktno izloženi opasnosti od zaraze.

Generalno posmatrano, sigurnost i zaštita radnika u Federaciji je na niskoj razini. Radnici su nedovoljno upućeni u problematiku i prava, vlast nespremna da usvoji adekvatne zakonske propise i da se stara o njihovoj primjeni, inspekcije imaju premalo ljudi i nedovoljna ovlaštenja, a mnogi poslodavci su nezainteresovani.

Federacija BiH nije iskazala interes za hitno usaglašavanje propisa sa Konvencijama MOR i evropskim sigurnosnim direktivama, čime bi poslodavcima naredila njihovu primjenu i zahtijevala da se obezbijede sigurna radna mjesta i dostojanstven rad. Vlast na svim nivoima organizovanja ne iskazuje brigu za oblast zaštite na radu i broj žrtava se iz godine u godinu povećava.

Sve je veći broj invalida koje nije moguće rasporediti na adekvatna radna mjesta u kompanijama. Tek 2020. godine je donijet novi Zakon o zaštiti na radu, a 2021. četiri podzakonska akta-Pravilnika, čime je, može se reći, samo otpočeo proces.

Zbog ovakvog stanja Savez samostalnih sindikata BiH godinama pokušava ukazati organima vlasti ne neophodnost stvaranja pravnog okvira za poboljšanje stanja. Pored toga, i Udruženje za unapređenje zaštite na radu, koje okuplja inžinjere zaštite na radu, inžinjere sigurnosti i pomoći koji se profesionalno bave ovom problematikom, ovlaštene organizacije za zaštitu, i druge subjekte iz ove oblasti, pokušava ukazati na probleme iz ove oblasti i nudi rješenja koja su odavno prihvaćena u Evropskoj uniji i zemljama okruženja.

Koliko će u tome uspjeti zavisi od odnosa državnih organa, ali ne smijemo odustati, jer je zaštita radnika bitan faktor u razvoju svake ekonomije.     

Međunarodna organizacija rada od 2003. godine obilježava Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu s naglaskom na prevenciju bolesti i ozljeda na radu, a u cilju promocije sigurnog, zdravog i dostojanstvenog rada sa sve radnike.

Navedeni datum je odabran kao uspomena na 28 smrtno stradalih u nesreći na radu na gradilištu u državi Connecticut u SAD. Sindikalni pokret od 1996. godine 28. april obilježava komemoracijom za sve žrtve profesionalnih bolesti i povreda na radu, sa jasnom porukom: „Sjećamo se mrtvih, borimo se za žive“.

RTV Visoko/Služba za informisanje SSS BiH

povezani članci

Najnovije