Procjenjuje se da u svijetu ima oko milijardu pušača, a Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) predviđa da će ta brojka ostati nepromijenjena i 2025. godine.
Zbog toga pušači koji ne žele da se odreknu duhana i nikotina ili su više puta bezuspješno pokušavali da ostave cigarete treba da znaju da „prestani ili nestani“ nisu jedine opcije već da postoji srednji put. Taj srednji put je smanjenje štetnosti od pušenja prelaskom na bezdimne nikotinske proizvode koji ne sagorijevaju duhan.
– Koncept smanjenja štetnosti prepoznaje da je potpuna apstinencija od lošeg ponašanja često neuspješna, nerealna ili nedostižna za većinu, i da je izvodljivije i efikasnije pomoći pojedincima da smanje štetu povezanu sa rizičnim ponašanjem. Represija nad ovisnicima, bilo da je riječ o drogama ili pušenju, nema efekta, a ovisnici će prije prestati sa svojim štetnim aktivnostima ako imaju pristup alternativnim proizvodima – kaže mr. sci. dr Jasmin Kulenović, specijalista neurologije.
Šta alternative koje zagrijavaju duhan nude?
Zahvaljujući razvoju nauke i tehnologije, danas postoje različite bezdimne alternative koje su značajno manje štetne od nastavka pušenja cigareta. Ove alternative namijenjene su samo odraslim pušačima, a ne onima koji nikada nisu pušili, niti maloljetnicima ili trudnicama.
U principu, one oslobađaju nikotin dok istovremeno sprječavaju sagorijevanje duhana, što je ključni aspekt, jer je dokazano da se u dimu cigareta nalazi više od šest hiljada materija. Dakle, njihovim korištenjem ne oslobađa se dim – glavni krivac za bolesti koje se povezuju sa pušenjem, već aerosol koji sadrži značajno manje štetnih materija i ne ostavlja neugodne mirise na odjeći, koži, kosi, rukama, namještaju ili vozilu.
Bezdimne alternative koje zagrijavaju, a ne sagorijevaju duhan, nisu bez rizika, ali predstavljaju bolji izbor za sve one pušače koji žele promijeniti svoje loše navike, ali nisu spremni da ih se u potpunosti odreknu.
(Vijesti.ba)