Oktobar je međunarodni mjesec borbe protiv karcinoma dojke, obilježava se u velikom broju zemalja širom svijeta, kako bi se skrenula pažnja na veliki broj oboljelih od ove bolesti i podigla svijest o značaju prevencije.
Razgovarali smo sa doktoricom Almedinom Haračić, specijalistom ginekologije i akušerstva.
“Dojka je inače zbog svoje specifičnosti, građe i funkcije koju obavlja u toku cijelog života jedne žene izložena mnogobrojnim upalnim procesima od kojih je karcinom dojke najznačajniji jer je maligan i zato što je vodeći uzrok smrtnosti žena u BiH. Važno je napomenuti da se tačan uzrok nastanka karcinoma dojke ne zna, to je multifaktorijalna bolest, što znači da tu bolest izaziva više uzročnika. Bitno je naglasiti da je jedan od faktora ženski spol i žene puno češće obole, potom dob, najčešće obolijevaju žene između 60 i 64 godine, mada smo mi svjedoci u praksi da i mlade žene obole od ove bolesti. Tu je i genetski faktor kao uzročnik, ukoliko neko u porodici ima karcinom dojke, ostali u porodici trebaju biti oprezni i kontrolisati se, tu su i mnogobrojni drugi faktori. Za prevenciju karcinoma dojke bitna je samokontrola, odnosno samopregled. Svi mi možemo uraditi mnogo za svoje zdravlje ukoliko smo savjesni. Svi mi najbolje poznajemo svoje tijelo pa je jako bitno da se vrše kontinuirani samopregledi. Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, mamografije, ultrazvučnog pregleda, magnetne rezonance u konačnici na osnovu biopsije ali akcenat je na samopregledima. Karcinom dojke je bolest koja ne boli, neće se primjetiti na početku nikakva bol, javlja se kao promjena koju žena u 80 posto slučajeva sama napipa”-otkriva nam, između ostalog, doktorica Haračić.
Preporuke su da svaka žena nakon 20-te godine života, treba sama jednom mjesečno da uradi samopregled dojki, u periodu između 5-og i 10-og dana od početka menstrualnog ciklusa. Žene u menopauzi pregled izvode uvijek istog datuma u mjesecu pojašnjava naša sagovornica.
Opširnije gledajte večeras u program RTV Visoko.