DRUGI O NAMA: IZLOŽBA VISOČKOG MUZEJA NA “ISLAMIC ART MAGAZINE”

Izložba “Arhitektura i urbanizam Visočke nahije kroz muzejsku fototeku” još par dana će uljepšavati izložbeni prostor Zavičajnog muzeja Visoko.
Web portal islamicartsmagazine.com također piše o ovoj, još uvijek aktuelnoj izložbi.

Izložba prikazuje arhitektonski i urbanistički razvoj visočke nahije iz osmanskog razdoblja. Prati razvoj građevine koja je izgrađena na novi način. Izložba prikazuje interpretaciju izgleda, lokacije korištenja, karakteristika i simboličkih vrijednosti arhitektonskog i urbanog razvoja Visokog. Izložene fotografije prikazuju te elemente na sakralnim i javnim zgradama, što omogućava analizu elemenata otomanskog stila gradnje i uređenja.

Javnost može vidjeti izbor arhiva fotografija Muzeja koji sadrži oko 1.500 fotografija. Ova izložba uključuje fotografije iz tri pod-zbirke: Etnologija, Staro Visoko i ljudi i Dijelovi Visokog kroz fotografije Milenka Gavrilovića.

Visoko se nalazi tamo gdje se rijeka Fojnica uliva u rijeku Bosnu koja teče kroz Visoko polje, jedno od najplodnijih u dolini. Plodnost tla i obilje vode u dolini razlozi su zašto je ovaj kraj bio naseljen u stara vremena. Unutar Osmanskog carstva, Visoko je od 1463. imalo gotovo sva obilježja većeg urbanog okruženja i ekonomski se razvijalo kao tržišno središte lokalnog i tranzitnog značaja, ali i kao administrativno i kulturno središte mijenjanja naroda i vlasti.

Kao osmansko naselje, Visočka nahija je imala vjerske i javne ustanove i objekte. Do austro-ugarske okupacije 1878. godine Visoko je bio nahija. Kao takav, bio je jedan od osmanskih administrativnih jedinica koje su predstavljale naselja s jednim ili više urbanih dijelova pod izravnom upravom državnog službenika.

U sklopu izložbe predstavljena su i druga naselja visočke nahije: Kraljeva Sutjeska, Fojnica, Kiseljak, Kreševo, Ribnica i Nažbilje (Kakanj). Izložba povećava značaj očuvanja predmeta i lokaliteta kulturno-povijesne vrijednosti baštine Bosne i Hercegovine kroz urbanizam, arhitekturu, interijere, umjetnost, etnografiju i arhivsku građu.

„Arhiva i urbanizam Visokog u Nahiji kroz arhivu muzeja“ trajat će do 9. ktobra 2019. godine.

povezani članci

Najnovije