“Goveđa zima” ove godine nije donijela značajniji pad temperature

U drugoj smo polovini mjeseca aprila, po narodnom kalendaru razdoblju poznatom kao “Goveđa zima”.

Narodni običaji, predanja, tradicija, mjerenje i evidentiranje određenih prirodnih pojava prema raznim događajima, uvijek su u ljudima budili znatiželju i poseban faktor za predviđanje vremenskih prilika. Reakcija i ponašanje biljaka i stoke, odnosno, njihove aktivnosti precizno su opisivali određenu pojavu ili period koji dolazi.

Iako danas imamo moderne mjerne instrumente, običaj kod balkanskih naroda ipak nalaže okretanje tradicionalnom te upoređivanje stvarnih i precizno izmjerenih podataka s predviđanjima narodnog kalendara koji je, sudeći prema dugovječnosti, prilično precizno služio bosanske pretke.

Period između 20. i 25. aprila, po narodnom kalendaru period poznat i kao ‘Goveđa zima’, te se vjeruje da je to posljednjih šest dana odlazeće zime.

Svaku novu pojavu, o kojoj ljudi nisu ništa znali, bez nauke i stručnog pojašnjenja, opisivali su prema ponašanju životinja i biljaka. Tako je i promjena u ponašanju goveda svake godine poslije druge polovice aprila mjeseca opisana kao ‘Goveđa zima’.

Obično u jutarnjim satima se stoka ispuštala van na ispašu.

Da li će se narodna vjerovanja ovaj put poklopiti sa prognozama meteorologa ostaje da vidimo ili osjetimo. Prema prognozama stručnjaka za vrijeme, imamo samo kišu i blago zahladnjenje na vidiku.

povezani članci

Najnovije