Islamska zajednica objavila: Ovo je cijena kurbana za 2025. godinu

Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini ove godine će, po jedinstvenoj cijeni od 550 KM, ponuditi mogućnost žrtvovanja kurbana za vjernike koji nisu u prilici ovaj obred izvršiti lično u okviru svog domaćinstva.

Odluku o  cijeni kurbana donio je Rijaset Islamske zajednice na posljednjoj sjednici, a nakon detaljne analize tržišta i konsultacija s relevantnim stručnjacima i potencijalnim kooperantima.

“Cijena kurbana za područje Bosne i Hercegovine iznosi  550 KM , dok je za krovne organizacije Islamske zajednice u dijaspori određena cijena od  285 eura . Islamska zajednica time nastavlja svoj višegodišnji kontinuitet odgovornog pristupa realizaciji kurbana”, izjavio je dr.  Bilal Memišević,  voditelj Odjela za kurbane Rijaseta Islamske zajednice.

Kroz akciju “ Kurbani 2025 ” nadležne institucije Islamske zajednice izvršit će organizirani otkup i osigurati kurbane  za humanitarne potrebe i potrebe obrazovnih institucija u našoj zemlji.

“Odgovorno tvrdim da su kurbani koji se realizuju u organizaciji Islamske zajednice  domaće proizvodnje . Nabavljaju se s domaćeg tržišta Bosne i Hercegovine, s prostora oba entiteta i Brčko distrikta. Oni koji Islamskoj zajednici povjeravaju emanet da u njihovo ime realiziraju kurbane mogu biti sigurni da su naši kurbani domaći proizvod. Realizuju se u domaćim klaoničkim kapacitetima i realizuju ih naši ljudi, često i oni od kojih su kurbani kupljeni”, istakao je Memišević.

Islamska zajednica već deset godina uspješno provodi akciju “Kurbani” i svim raspoloživim kapacitetima i infrastrukturom stoji iza ovog projekta, spremna da u ime članova Islamske zajednice i muslimana u Bosni i Hercegovini izvrši ibadet žrtvovanja kurbana, vodeći računa o šerijatskim normama, veterinarskim i sanitarnim standardima.

“I dalje pozivamo i nastavit ćemo pozivati ​​sve  one koji su u mogućnosti da svoj kurban realiziraju u krugu porodice , jer je to  najbolje . Međutim, životni uvjeti, stambeni prostori i ambijent u kojem žive mnogi muslimani, ne dozvoljavaju realizaciju kurbana na taj način. Za sve one koji nisu u mogućnosti da to učine, Islamska zajednica stavlja na raspolaganje svoje kapacitete i preuzima odgovornost za njihov kurban”, rekao je dr. Memišević.

Još jedan značajan aspekt društvene odgovornosti je u vezi sa samom  distribucijom kurbanskog mesa . Uz trećinu na koju imaju pravo oni koji su uplatili kurban, preostale su dvije trećine dijele obrazovnim institucijama, društveno korisnim organizacijama i osobama s društvenih margina.

“Sve otkupljene količine kurbana s prostora koji gravitiraju, na primjer, u Goraždanskom, Tuzlanskom i Mostarskom muftijstvu, prostorima poput Gornjeg Podrinja i Istočne Hercegovine, ostaju na tim prostorima. pripremljenu hranu”, rekao je dr. Memišević.

Navedenu tvrdnju ilustrirao je primjer da akcija “Kurbani”, u organizaciji Islamske zajednice, ima kontinuitet podjela i traje 365 dana.  Tijekom cijele godine koristi se i konzumira podijeljeno kurbansko meso.

“U trenutku kada razgovaramo o ovome, sigurno se negdje u nekom centru konzumira kurbansko meso iz prethodne akcije.  Suština kurbana  jeste proliti krv, ali je jednako važno ono što se dobije tim činom.  Kurbansko meso na ovaj način ostaje u upotrebi tijekom cijele godine “, naglasio je dr. Memišević.

Kurbani u organizaciji Islamske zajednice mogu se uplatiti u Rijasetu, kao i na blagajnama svih medžlisa i medresa. Također, omogućena je i online uplata putem  OVOG  linka.

RTV Visoko/Zenicablog.com

povezani članci

Najnovije