MOŽDANI UDAR SVE VIŠE “KOSI” I MLADE LJUDE

Moždani udar je drugo ili treće oboljenje po učestalosti svih smrtnosti u svijetu i prvo koje uzrokuje trajnu nesposobnost.

Povodom obilježavanja 29. oktobra – Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara u Zavodu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju “Dr Miroslav Zotović” U Banjaluci iznijet je podatak da je moždani udar oboljenje koje je jako učestalo u BiH.

– U prevenciji moždanog udara, presudan značaj ima kretanje – izjavio je Draško Prtina, načelnik Neurološkog odjeljenja u Zavodu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju “Dr Miroslav Zotović”.

On je povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara rekao da kretanje doprinosi održavanju idealne tjelesne težine, pravilnoj ishrani, kao i kontroli jednog od najvažnijih faktora rizika – visokog krvnog pritiska.

– Svaki minut je važan nakon moždanog udara, pacijenti trebaju da što brže potraže ljekarsku pomoć i dobiju potrebnu terapiju – poručio je Prtina.

On je naveo da je nakon moždanog udara kod pacijenta oštećen govor, javlja se utrnulost jedne ruke, “dolazi do pada polovine lica”.

Prtina je naveo da je moždani udar drugo ili treće oboljenje po učestalosti svih smrtnosti u svijetu i prvo koje uzrokuje trajnu nesposobnost.

Prtina je naglasio da moždani udar češće dobiju starije osobe, ali u posljednje vrijeme i mlađi ljudi.

On je pojasnio da je odjelenje na čijem je čelu povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara organizovalo zajednička akciju pacijenata i radnika Zavoda pod nazivom “Pokreni se i udalji od moždanog udara!”, da bi doprinijeli podizanju svijesti o ovom oboljenju.

– Želimo naglasiti i značaj prevencije od drugog moždanog udara, jer jedna od tri do četiri osobe koje su imale moždani udar u sljedećih pet godina dobiju novi moždani – kaže Prtina.

povezani članci

Najnovije