Predstavnički dom Parlamenta FBiH: Policijski sat ostaje od 21 sat

Predstavnički dom Federalnog parlamenta nije odobrio na današnjoj sjednici prijedlog zastupnika Nihada Čolpe da policijski sat u Federaciji Bosne i Hercegovine ubuduće traje od 23 sata umjesto od 21 sat, kako je sad na snazi.

Prema odlukama donesenim na ovoj sjednici na zahtjev parlamentarnog Odbora za zdravstvo, sve trenutne epidemiološke mjere treba da ostanu u FBiH i u narednih 14 dana.

Odobren je i zahtjev Odbora da Federalna vlada naredi kantonima s incidencom obolijevanja od COVID-a većom od federalne da ustanove restriktivnije epidemiološke mjera od sadašnjih, kao i da Vlada izvještava Predstavnički dom redovno, a najmanje jednom sedmično, o stanju nabavke vakcina i vakcinisanju stanovnika Federacije.

Prihvaćen je također zahtjev Odbora za zdravstvo da Predstavnički dom inicira Vijeću ministara Bosne i Hercegovine uvođenje obaveznog negativnog PCR testa za one koji ulaze u BiH preko državne granice ili potvrde o preležanom COVID-u ili, pak, potvrde o obavljenoj dvostrukoj vakcinaciji.

Zastupnica Faika Mujanović Glamočanin predložila je na ovoj sjednici, a zastupnici također odobrili većinom glasova, da Vlada i Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva podnesu Parlamentu izvještaj o donacijama u medicinskoj opremi u Federaciji, kao i u sredstvima za borbu protiv COVID-a, pristiglim od početka pandemije do kraja prošle godine.

Većinom glasova je odobren i prijedlog Kluba nezavisnih zastupnika da Vlada dostavi izvještaj o broju respiratora u javnim zdravstvenim ustanovama FBiH te o broju novouposlenog osoblja za potrebe borbe protiv koronavirusa, kao i o medicinskoj opremi nabavljenoj u tom cilju u ovim ustanovama.

Na podnošenje takvih redovnih izvještaja obavezana je Federalna vlada prema čijoj je današnjoj predočenoj informaciji koja se tiče situacije na dan 5. aprila, epidemiološka slika u Federaciji BiH i dalje vrlo ozbiljna.

Današnja, 21. redovna sjednica Predstavničkog doma, završena je nakon navedenih odluka a donesene su u okviru tačke dnevnog reda koja se odnosila na ranije ustanovljenu praksu redovnog periodičnog informiranja Predstavničkog doma o epidemiološkoj situaciji u Federaciji BiH.

Predstavnički dom Parlamenta FBiH – razmotrena epidemiološka situacija

Predstavnički dom federalnog parlamenta razmotrio je danas Informaciju vlade federacije o epidemiološkoj situaciji u Federaciji na dan 5. April sa prijedlogom mjera. Odbor za zdravstvo Doma je konstatira da je epidemiološka situacija  nešto povoljnija ali se insistira na zadržavanju postojećih mjera i naredne dvije sedmice.

Također se traži od vlade redovno informisanje o nabavci vakcina. Zastupnici su upravo najviše kritikovali vladu zbog spore vakcinacije stanovništva te uzrazili zabrinutost visokom stopom smrtnosti od posljedica kovida u našoj zemlji.

Sjednica je počela verifikacijom mandata zastupnici Ilijani Dronjić kao narednoj s kompenzacijske liste HNS-a nakon smrti zastupnika Ivana Muse koji je bio predsjednik Hrvatske hrišćanske demokratske unije (HKDU) i član Predsjedništva HNS-a.

Predstavnički dom FBiH odobrio Nacrt zakona o gradnji mini hidrocentrala

Nacrt zakon kojim treba urediti problematiku gradnje malih hidrocentrala na vodotokovima u Federaciji Bosne i Hercegovine prihvaćen je većinom glasova zastupnika na današnjoj redovnoj sjednici Predstavničkog doma Federalnog parlamenta.

Nacrt je upućen u javnu raspravu od 30 dana i zaključeno da u formi prijedloga treba biti pred zastupnicima najkasnije u junu ove godine.

Ovaj akt čiji je službeni puni naziv sada Nacrt zakona o dopunama Zakona o električnoj energiji u FBiH predložila je Federalna vlada te kao jednu od novina predvidjela definiciju malih hidroelektrana (mHE) kao hidroenergetskih objekata instalirane snage do 10 MW (megavat) uključujući i tu gornju granicu.

Također je Vlada predvidjela obustavu izdavanja energetskih dozvola za male hidroelektrane. Od toga su izuzeti podnosioci zahtjeva koji do stupanja na snagu ovog zakona, ukoliko ga odobri Parlament, budu imali zaključene ugovore s nadležnim organom o dodjeli koncesije, s tim da su dužni da u roku od tri godine kompletiraju zahtjev za izdavanje energetske dozvole.

Ovaj zakon, odnosno dopune sadašnjeg Zakona o električnoj energiij, Vlada je predložila realizirajući zaključak Predstavničkog doma iz juna prošle godine, kojim je naređena potpuna obustava gradnje malih hidrocentrala u cijeloj FBiH, a Vlada zadužena da u međuvremenu i legislativno uredi tu oblast, u cilju zaštite vodotokova i okoliša od nekontrolirane eksploatacije i uništavanja.

RTV Visoko/BHRT.ba

povezani članci

Najnovije