Često se Visočani u dugim zimskim noćima znaju prisjetiti uništavanja onoga što je godinama građeno a po čemu je Visoko i bilo prepoznatljivo.
Grad sa prepoznatljivim trgovačkim kodom bio je jedan od najrazvijenijih u bivšoj Jugoslaviji. Maribor mu je često znao uzeti lidersku poziciju, ali je pozicija viceprvaka bila zacementirana.
Tim općinske načelnice Amre Babić iz dana u dan vrijedno radi na ostvarivanju zadanih ciljeva koji bi za pet do sedam godina Visoko mogli vratiti na prijeratne dane ponosa i slave.
Dobra volja i definirani ciljevi već daju pozitivne rezultate unatoč tome što je Visoko pretrpjelo velika ratna razaranja.
Samo u privredi šteta je iznosila oko 200 miliona eura, a nakaradan proces privatizacije je dodatno otežao oporavak jer je veliki broj ljudi iz nekadašnjih privrednih giganata ostao bez posla.
Bez obzira na sve poteškoće, Visoko je u proteklih nekoliko godina postalo veliko gradilište, gdje se rade vrlo važni infrastrukturni projekti.
Namjera općinskih vlasti je da se ravnomjerno radi na razvoju općine uz ulaganje u sela, pomaganje poljoprivredi, ali i stvaranju dopunskih radnih mjesta.
Visočani uvijek bili poznati po obavljanju više poslova.
Poljoprivreda i zanatstvo dobivaju stalne poticaje, a već dobar dio prihoda se ubire i od turizma.
Veliki broj turista koji dolaze u obilazak ”Arheološkog parka: Bosanska piramida Sunca” zadržava se sve više u Visokom gdje im se prezentira i bogata srednjovjekovnu historija BiH.
Visoko se lagano pretvara i u oazu mira i odmora gdje bi se mogli odmarati svi građani BiH, posebno Sarajeva, grada od gotovo pola miliona stanovnika koji je od Visokog udaljen nešto manje od 30 kilometara.
Visoko konačno ima razvojni tim na čijem je čelu načelnica Amra Babić.
Kraljevski grad je otvoren za sve ideje koje će pomoći razvoju, kao i za saradnju sa institucijama i pojedincima koji će donijeti ljepšu i prosperitetniju budućnost visočkih krajeva.