Ponedjeljak, 16 Septembra, 2024

ZAVRŠENA POSJETA DR. OSMANAGIĆA EGIPATSKIM HRAMOVIMA I PIRAMIDAMA

“Putovanje u drevni Egipat” naziv je istraživačke ture i konferencije kojoj je od 9.-20. decembra 2018. domaćin bio dr. Semir Osmanagić. Trideset dva učesnika iz jedanaest zemalja (SAD, Novi Zeland, Njemačka, Kanada, Norveška, Švicarska, BiH, Hrvatska, Velika Britanija, Češka Republika i Indija) imala su priliku posjetiti sve glavne egipatske hramove, kolosalne statue i piramide.

Kao i godinu dana ranije, tura je započela na krajnjem jugu Egipta, na granici sa Sudanom, u oblasti Nubije. Učesnici su čuli konvencionalna objašnjenja o hramu Abu Simbel i faraonu Ramzesu II kao graditelju. Nakon toga, dr. Osmanagić je argumentirao da Egipćani tokom XIX dinastije i Novog kraljevstva nisu imali tehnologiju laserski precizne obrade kamena. Slavljen kao najveći vladar Egipta, Ramzes II je zapravo krivotvorio svoje zasluge i opisao navodnu pobjedu nad Hititima. Nove informacije iz turske Hatuše objelodanile su da je Ramzes II bio poražen u bici kod Kadeša.

U Aswanu je dr. Osmanagić izmjerio masu ‘Nedovršenog obeliska’ koji prema enciklopedijskim podacima dostiže 1.200 tona. Mjerenja pronalazača bosanskih piramida pokazuju masu od 1.540 tona. Tvrdnje da je blok oblikovan tokom vladavine kraljice Nefertiti je potpuno neosnovana jer u to doba nisu imali inžinjerska znanja za oblikovanje granita niti transportovanja ovakvih tereta  870 km do platoa Gize.

Slijedili su hramovi na Phile otoku, Kom Ombo, Edfu, Abydos, Dendera, Luxor, Karnak, Hatšepsut te kolosalne statue Memnona i Dolina Kraljeva.

Drugi dio ove intenzivne ture je obuhvatio obilazak 28 najznačajnijih piramida sa platoa Gize, Saqqare, Mediuma, Haware i Dahshura. Posebno je ukazano na misteriju podzemnih prolaza ispod Sfinge, graditeljsko majstorstvo hrama na platou Gize i neiskopani ‘Labirint’ s 3.000 prostorija u Hawari.

Tokom ovog putovanja, dr. Semir Osmanagić održao je šest predavanja u ukupnom trajanju od osam sati. Dao je teoretsko objašnjenje fenomena piramida u svijetu, posebno onih u Egiptu. Jasno je da faraonski Egipat u posljednjih pet hiljada godina nije imao tehnologiju niti znanja da gradi najveće i superiorne piramide. Riječ je o starijoj, naprednijoj civilizaciji čije se naznake mogu naći u Torinskoj listi kraljeva koja govori o vladarima Egipta od prije 36.620 godina. Korištenjem elemenata sakralne geometrije, egipatske piramide su bile vrlo napredne energetske mašine.

Učesnici su bili oduševljeni ovim iskustvom i ponuđenim odgovorima na pitanja na koja Egiptologija nije bila u stanju odgovoriti već dva stoljeća.

Naredna tura predviđena je za 8.-19. decembar 2019.

povezani članci

Najnovije