Skupština Zeničko-dobojskog kantona usvojila je Informaciju o stanju priprema za zaštitu i spašavanje ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća sa mjerama za organizovanje, razvoj i jačanje civilne zaštite u ZDK za 2023. godinu koju je izradila Kantonalna uprava CZ ZDK, a u čijoj su izradi učestvovale sve lokalne organizacije.
Ova informacija, kako je napomenuo direktor KUCZ ZDK Džavid Aličić, daje “cjelovitu i preglednu sliku civilne zaštite na području cijelog ZDK-a”.
-U informaciji su obrađeni svi štabovi, kantonalni, općinski i gradski, obrađene su sve službe spašavanja, operativni centri, povjerenici te, ono što je posebno interesantno, obrađene su i profesionalne vatrogasne jedinice i dobrovoljna vatrogasna društva.
Nama su oni posebno interesantni, jer su oni prvi odgovr na sve prirodne i druge nesreće u ZDK. Treba naglasiti da je prisutan pozitivan trend kada je u pitanju profesionalno vatrogastvo. Znači, povećan je broj profesionalnih vatrogasaca, povećan je broj vozila koja učestvuju u gašenju požara, a povećan je i broj dobrovoljnih vatrogasaca – naglasio je Aličić.
ZDK će, poučen iskustvom zbog prošlogodišnjeg, razornog zemljotresa, koji je pogodio Tursku, ali i prednovogodišnjeg koji je pogodio šire područje grada Zenica, oformiti specijalni spasilački tim za spašavanje – USAR tim. Bit će to, dodaje, tim po uzoru na turski AFAD.
-Mi ćemo, u okviru naše dvije službe, Službe za spašavanje iz ruševina i Službe za spašavanje sa visina, organizovati jedno odjeljenje USAR tim. To je tim koji će biti obučen za spašavanje iz ruševina u naseljenim mjestima.
U programu utroška za ovu, 2024. godinu planirali smo izdvojiti više od 170.000 KM za opremanje tog tima. Gledat ćemo da ih što prije obučimo i certificiramo, tako da, evo, oni budu spremni da sutra mogu izaći ususret. Ako ne ovdje, evo, dešavalo su i u drugim sredinama, zemljama da treba pomoć.
Znači, mi ćemo biti u situaciji da možemo poslati i pružiti pomoć onima kojima bude potrebna pomoć – istakao je Aličić.
Najavio je kako to neće biti profesionalni tim, nego će biti organizovan u okviru dvije spomenute službe.
-To su momci koji već znaju raditi s određenom tehnikom. Radi se o pilama za rezanje željeza, betona…Tako da moraju, dobrim dijelom, imati određeno iskustvo za rukovanje s tom opremom.
Jedan dio naše Službe spašavanja sa visina, za vrijeme nesreće usljed zemljotresa u Turskoj, boravio je i već imaju određeno iskustvo iz drugih sredina – napomenuo je Aličić, te najavio da će, sada, samo biti okupljeni u jedan tim.
KUCZ ZDK-a, dodao je, nesebično pomaže u opremanju svih službi, kao i onih lokalnih, kojima su prošle godine transferirali oko 100.000 KM za opremanje njihovih službi spašavanja od požara. Ove su godine, najavio je, također planirana određena sredstva, koja će biti realizirana kroz Program utroška sredstava KUCZ ZDK.
Primarna zadaća Kantonalne uprave i Kantonalnog štaba CZ ZDK-a, kao i Vlade ZDK, koja ih, kako je kazao Aličić, u svemu tome prati, je “opremanje i obučavanje službi spašavanja, kako bi mogle odgovoriti na bilo koji izazov koji se javi u narednom periodu”.
Zenicablog.com