85.godišnjica 4.jula – Dana borca

Visočki antifašisti na Ponijerima

Tradicionalno obilježavanje 4.jula – Dana borca, podsjećanje na istorijsku odluku iz 1941.godine kada je podignut ustanak naroda Jugoslavije protiv fašizma, ove godine održano je u Kaknju i na Ponijerima, kao centralna manifestacija na području Zenićko-dobojskog kantona.

Domaćin manifestacije, Udruženje antifašista i boraca NOR-a Kakanj, te SUABNOR ZDK ,uz veliku podršku Ministarstva za boračka pitanja ZDK i Općine Kakanj, sjajno su organizirali skup antifašista iz udruženja ZDK, kao i gostiju iz Kantona Sarajevo (Novi Grad, Ilijaš, Hadžići..), Tuzle i brojnih građana. Značajan doprinos ovoj manifestaciji dali su i članovi Udruženja antifašista i boraca NOR-a Visoko koji su se u velikom broju odazvali pozivu kolega iz Kaknja.

Za podsjećanje, Dan borca, koji je nazivan i praznik ustanka naroda Jugoslavijer, obilježava godišnjicu sjednice Politbiroa Centralnog komiteta Komunističke partije Jugoslavije održane 4.jula 1941.godine u Beogradu na kojoj je donijeta odluka o podizanju oružanog ustanka. Kuća u kojoj je održana ova sjednica bila je u vlasništvu Vladislava Ribnikara. Poslije rata Ribnikar je kuću poklonio Komunističkoj partiji za osnivanje muzeja “4.juli”. Inače, 4.juli, Dan borca je za državni praznik proglašen 26.aprila 1956.godine. Osim Dana borca 4.jula koji se obilježavao na nivou Jugoslavije, postojao je i praznik pod nazivom Dan ustanka koji se obilježavao u svakoj republici i pokrajini određenog datuma. U Srbiji 7.jula, Crnoj Gori 13.jula, BiH i Hrvatskoj 27.jula i Makedoniji 11.oktobra.

Program obilježavanja 4.jula u Kaknju započeo je svečanim defileom antifašista od Sahat kule do Gradskog spomen parka. Uz zvuke državne himne, brojne delegacije su položile cvijeće i odale počast na partizanskom spomeniku, kao i na spomen obilježju šehidima i palim borcima u periodu 1992-1995.godina. U ime Udruženja antifašista i boraca NOR-a Visokog, cvijeće su položili  Sejda Pinjo, dr. Enver Bektaš, Dževad Bajrić, Salih Hadžialić, Faruk Salčinović, Adem Silajdžić i Hajrudin Kardaš.

Nakon okončanja programa u centru Kaknja, članovi antifašističkih udruženja, gosti, zvaničnici i građani uputili su se prema prekrasnom izletištu Ponijeri gdje je priređen prigodan i izuzetno organiziran program.

Dobrodošlicu antifašistima i drugim gostima uputio je Avdo Beganović, predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a Kakanj i Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj koji je snažno, kao i dosada, podržao ovu manifestaciju. Aplauz prisutnih je izmamio Adnan Sirovica, ministar za boračka pitanja u Vladi ZDK koji je naglasio da će, dok bude na čelu ovog ministarstva, uvijek podržavati sve aktivnosti antifašista i ostalih boračkih organizacija. Veliku podršku je dao i Sretko Radišić, predsjednik SUABNOR-a ZDK, a kao i uvijek nadahnut govor održao je Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a BiH. Zajednička poruka sa Ponijera je važnost jedinstva, njegovanje antifašističkih vrijednosti, solidarnosti i odlučne borbe protiv najezde fašističkih ideja koje udaraju na suverenitet, ali i teritorijalni integritet naše domovine.

 I na Ponijerima je položeno cvijeće na partizanskom i spomeniku palim borcima u  oslobodilačko-odbrambenom ratu 1992-1995.godine. Poslana je poruka o važnosti očuvanja slobodarske tradicije i njegovanja sjećanja na sve heroje borbe za slobodu  i slobodu svoje zemlje. Cvijeće su u ime Udruženja antifašista i boraca NOR-a Visoko položili Faik Dlakić, Salih Hsdžialić, Fehim Zahirović, Seid Plavčić i Rasim Buhić.

Fantastičan ambijent i prekrasno vrijeme pogodovalo je  zajedničkom druženju antifašista i brojnih građana i izletnika koji su stigli na Ponijere, odjekivale su revolucionarne pjesme, ali i bosanske sevdalinke. Atmosferu su upotpunili i članovi Kulturno-umjetničkog društva “Fadil Dogdibegović – Dikan” Kakanj sa svojim muzičkim  i folklornim  ansamblom. Sve je na kraju začinjeno i tradicionalniom vojničkim grahom za sve učesnike ove sjajne manifestacije.

Još jednom iskrene čestitke za odličnu organizaciju obilježavanja 4.jula – Dana borca.

BRAVO KAKANJ!

SMRT FAŠIZMU -SLOBODA NARODU!

Salih Hadžialić

Foto:Arijana Hadžić

Fetah Hindija

Vijesti

Visočko ljeto

Slađana Mandić oduševila Visoko i spektakularnim koncertom zatvorila Dane kulture u okviru Visoč...

Visočko ljeto

Dodijeljene nagrade za najljepše bašte i balkone Grada Visoko

GU Visoko

Odluka o prijemu volontera

GU Visoko

U nedjelju privremena obustava saobraćaja u centru grada

Zavičajni muzej i “SETUP”

Radovi na zaštiti lokaliteta Mili – Arnautovići

Intervju s dr. Semirom Osmanagićem

Newsmax Balkans u Bosanskoj dolini piramida: O fenomenu koji je promijenio Visoko

Vezane vijesti

Visočko ljeto

Slađana Mandić oduševila Visoko i spektakularnim koncertom zatvorila Dane kulture u okviru Visoč...

Visočko ljeto

Dodijeljene nagrade za najljepše bašte i balkone Grada Visoko

GU Visoko

Odluka o prijemu volontera

GU Visoko

U nedjelju privremena obustava saobraćaja u centru grada